Yanık İzi Onarımı

Yanık ve Yara izi Her ciddi doku yaralanması veya her ameliyat kesisi mutlaka az ya da çok bir iz bırakır. Halk arasında tüm yara izlerinin estetik cerrahlar tarafından tamamen yok edilebildiğine dair yanlış bir inanç vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi teknikleriyle ameliyat izlerini azaltmak ya da gizlemek mümkündür.

Yanık ve Yara izi Her ciddi doku yaralanması veya her ameliyat kesisi mutlaka az ya da çok bir iz bırakır. Halk arasında tüm yara izlerinin estetik cerrahlar tarafından tamamen yok edilebildiğine dair yanlış bir inanç vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi teknikleriyle ameliyat izlerini azaltmak ya da gizlemek mümkündür. Bu yüzden estetik cerrahi uzmanları ameliyat kesisi yaparken izi saklayacak kat izleri içinde ya da yaşlanma ve ya deri kırışma hatlarına paralel kesi yaparlar. Örneğin alında dik bir kesi izi çok belli olurken alın enine çizgileri içinde saklanan bir iz hiç belirgin olmayabilir. Tıbbın bugün geldiği nokta itibarıyla yara izlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Yanık yara izi tedavisi Estetik cerrahi uzmanlarınca yaranın daha iyi görünmesi için yapılabilecek şeyler vardır. Plastik cerrahlar kendilerine has tekniklerle genelde izi mümkün olduğu kadar kısa tutmayı, belirsiz görünmeyi, izin yönünü ve yerini değiştirerek daha iyi gizlemeyi başarabilirler. Ama izi tamamen ortadan kaldırmayı başaramazlar.

İz düzeltme ya da skar revizyonu ameliyatları genellikle lokal anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi uygulaması sırasında hafif bir yanma hissi olur. Ama işlem sırasında herhangi bir ağrı olmaz. Skar revizyonu ameliyatlarında iz içeren cilt alanı çıkarılır ve dokular karşılıklı yaklaştırılarak daha ince bir yara izi elde edilerek estetik dikişler ile kapatılır. Ameliyattan sonra hastanede kalmak gerekmez, kişiler hemen kendi evlerine dönebilir. İz düzeltmesi sonrası kabuklar dökülünce erken dönemde iz hafif kızarık gözükür. Birkaç ay içinde kızarıklık pembe renge döner ve 6-12 ay içinde iz cilt rengine solar, belirsiz bir görünüm kazanır.

Eğer yanık ciltte derin bir tahribat yapmışsa iz bırakarak iyileşecektir. Tüm izlerde olduğu gibi yanık izlerini de tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tam aksine estetik açıdan yanığa yapılabilecek kısıtlı düzeltme imkânı vardır. Eğer yanık saçlı alanlarda kısmen kayıplar oluşturmuşsa, yüzde, göz çevresinde, ağız kenarlarında çekintiler ve şekil bozuklukları oluşturmuşsa, eklemlerin hareketini engelleyen, çocuklarda büyümeyi engelleyen çekintiler oluşturmuşsa müdahale edilebilir. Yanık alanlarda ileri derece kabarıklık, açılıp kapanan yara veya bariz renk değişiklikleri varsa yine müdahale edilebilir.

İz düzeltme ameliyatlarından sonra kabuklanma dökülünce iz azaltıcı krem ya da slikon tedavisi başlanmalıdır. Ayrıca kol, bacak ya da gövde gibi bölgelerde slikon ile baskılı giysi kullanımı izin daha kaliteli iyileşmesine ve belirsiz görünmesine katkı sağlar.

İz tedavileri,

 • Şeker, tansiyon, kalp, büyük hormonal rahatsızlıklar, kan hastalıkları ve cilt enfeksiyonları yaşamayan
 • Gebe veya emzirme döneminde olmayan
 • Ergenlik dönemi bitmiş olan hastalarda uygulanabilir.

Bu tedavi cinsiyet ayrımı yapmaz. Kadın ve erkek tüm hastalarda tedaviye uygunluk sağlandıktan sonra yapılabilir.

Uygulamaların kaç seans olacağı değişkendir. Çünkü, uygulama yapılacak olan lazer sisteminin tipi, sınıfı, uygulama alanının genişliği, problemin tipi ve derinliği seans sayısını esnek kılar. Bu nedenle ortalama bir seans fikri verilebilir. Ortalama bir seans sayısı ise, 4 – 7 ‘dir. Seanslar arası süre ise yapılan seansın etki süresi ile paraleldir. Bu süre genelde 10 – 15 günde 1 şeklindedir.

Bu durum farklılıklar gösterir.

 • İzin Tipi
 • Derinliği
 • Bulunduğu Alan
 • Deri yapısı iyileşme derecesini etkiler. Bazı izler tamamen iyileştirilebilirken, bazı izler tamamen iyileşmeyebilir.

Bunun yanı sıra Q – switched lazer ile fraksiyonel lazerin etki alanı farklı izler üzerinde değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle yapılan muayeneden sonra tercih edilmesi gereken lazer sistemi izlerin iyileşme derecesini etkiler. Bu konuda doktorunuza güvenmek en doğru seçenek olacaktır.

Yapılan tedaviler genelde kalıcıdır. Tedavi başarısı ve oturan iyileşme görüntüsü ne şekilde ise, görüntü o şekilde kalıcı olur. Fakat aynı sebepler ile yeni izler oluşabilir.

Lazer ile iz tedavisi fiyatları, bazı faktörleden ötürü net değildir. Bu faktörler, seans sayısını değişken yapan unsurlar ile aynıdır. Bu nedenle doktor muayenesi gereklidir ve yapılan muayeneden sonra seans sayısına paralel olarak fiyat bilgisi netleşecektir.

Bu tedavilerde, Q- Switched Nd:Yag Lazer ve Fraksiyonel lazer kullanılmaktadır. Bu lazer sistemi ile kontrollü deformasyon prensibinden yararlanarak söz konusu problemler çözümlenmektedir.

Lazer ile Yara, yanık, iz tedavilerinde,

 • Cilt üzerinden, deri altına doğru gönderilen lazer ışınları ile kontrollü deformasyonlar yaratılır.
 • Deri, yapısı gereği aldığı deformeleri iyileştirmeye odaklıdır ve yeni bir deforme alınca direk olarak iyileştirme etkisi başlatır.
 • İyileştirme için, kollajen ve hücre yapımını hızlandıran deri deformeyi iyileştirirken, yara izi, yanık izi ve diğer izleri de iyileştirmiş olur.
 • Lazerin uygulanmasında sakınca olmayan kişilerde uygulanması gereken bu tedavi şeklinde lazer, iyileştirme için uyarım başlatır.

YANIK

Probleminiz mi var?Bekliyoruz!